Бібліотечні хроніки




Традиційно напередодні Дня перемоги користувачі бібліотеки зібралися на Меморіалі Вічної слави, щоб вшанувати пам’ять полеглих воїнів. Під час екскурсії завідувач бібліотеки Інна Семенюк розповіла дітям про історію створення комплексу,  її композиційні особливості. Юні читачі дізналися про спалене село Кортеліси та понад сотню інших сіл, в пам'ять про яких споруджено стіну Скорботи. На центральній братській могилі, де поховані  1820 солдатів, до барельєфів О.Конякіна, П.Тарасова, П.Трункіна, В.Сенатора та інших героїв поклали весняні квіти. Настя Устимець розповіла про свою прабабусю, що пройшла всю війну з медсанбатом, а Назар Смоляк – про прадідуся Івана, військові нагороди якого є найціннішим скарбом його сім`ї. Бібліотекар Світлана Волянюк поділилася спогадами про дідуся Василя Федоровича Романюка, солдата останнього військового призову, який воював на Прибалтійському фронті. Біля обеліска учасники екскурсії провели імпровізований літературний монтаж, декламуючи поезію періоду Великої Вітчизняної війни. 
8 травня 2014 року
Екскурсія-реквієм "Пам'ять про вас в нашім серці жива" 




















На продовження теми: цьогоріч Україна вперше відзначатиме 9 травня під власним символом - червоним маком, що "проріс" із європейської традиції вшановувати, а не святкувати. Ця квітка є символом пам'яті в багатьох країнах світу. Спочатку вона була символом пам'яті жертв Першої світової війни, а згодом - жертв усіх воєн, зокрема й громадянських, починаючи із 1914 року. Традиція чіпляти на одяг шовкові та паперові червоні маки походить від вірша Джона МакКрея "На полях Фландрії" (1915), що починається словами: "На полях Фландрії поміж хрестами/Гойдає вітер мак рядами. . .". До речі, саме маком були засіяні місця найбільших боїв часів Першої світової. Для України мак - народний символ; близькі нам і кольори: традиційні українські вишивки - у червоно-чорних кольорах. Окрім іншого, у нас це символ сну і смерті. Графічне втілення квітки для України розробила вітчизняна студія дизайну 3Z. Результат - це символ-алюзія: і червона квітка, і рана від кулі одночасно. Поряд з маком - напис "Ніколи знову" та роки воєнного лихоліття: 1939-1945. 
Для успіху ініціативи потрібно, щоб вона стала масовою. Щоб кожного травня в Україні мільйонами розквітали "маки пам'яті". На телеекранах, на одязі українців, на полях. . .





17 квітня 2014 року


Екологічні хвилинки "Краплинка-мандрівниця"

Екологічний календар квітня рясніє багатьма датами і подіями, серед яких  - Всеукраїнський день довкілля (20 квітня) та Міжнародний день Землі (22 квітня). Бережливому ставленню до природи, зокрема до найголовнішого природного багатства – води, вчилися маленькі користувачі бібліотеки: книгозбірня запросила їх на екологічні хвилинки «Краплинка –мандрівниця».  Бібліотекар Катерина Варава підготувала цікаву й пізнавальну слайд-презентацію про значення води у житті людини, її поширення та кругообіг у природі.  Діти активно доповнювали бесіду міркуваннями про те, що потрібно не забруднювати річки, озера й джерельця, раціонально витрачати воду у побуті. Христинка Калітка, Настя Вознюк та Ілля Жуков декламували вірші на екологічну тему, і всі разом відгадували загадки та вивчали прислів’я та приказки про природні явища. Засвоювати правила поведінки у довкіллі дітям допомагали мультиплікаційні герої Зайчик Кося та Струмочок.








25 березня 2014 року

Презентація "Цей дивний світ- бібліотека"


Традиційно в останні березневі дні в Україні проходить Тиждень дитячої та юнацької книги. У рамках цього проекту бібліотека презентувала для своїх користувачів різноманіття форм та засобів популяризації книги і читання.  Для наймолодших читачів учасники лялькового гуртка «Усмішка» Яна Іващук,  Анастасія Ліпінська, Марта Варава, Катерина Макарук, Сергій Андрусік підготували виставу «Казка про Муху і Зайця» та театралізоване дійство за мотивами книги Миколи Носова «Пригоди Незнайка та його друзів». Бібліотекар Світлана Остапюк й активна користувачка Настя Ліпінська провели голосне читання української народної казки «Котик і півник». Літературна мозаїка «Книжкові іменини» познайомила присутніх із дитячими книгами – ювілярами 2014 року. Серед них -  улюблені багатьма поколіннями читачів «Снігова королева» Ганса Андерсена, «Мері Поппінс» Памели Треверс, «Казка про золотого півника» Олександра Пушкіна, «Муха – Цокотуха» Корнія Чуковського, «Пригоди Робінзона Крузо» Даніеля Дефо, «Три мушкетери» Олександра Дюма. У святковій атмосфері відбулося вшанування переможців бібліотечної акції «Приведи друга у бібліотеку» Анастасії  Устимець та загальноміського конкурсу «Кращий читач – 2013» Юлії Лящук; дівчатка отримали в нагороду сувеніри та книги. Користувачі книгозбірні активно долучилися до параду читацьких думок «Я читаю тому, що. . .» та інтерактивного марафону «Моя історія успіху», під час яких поділилися своїми  роздумами про користь читання та розповіли про власні досягнення й успіхи за допомогою бібліотечної книги.

Презентація можливостей сучасної бібліотеки як центру дитячого читання проходила під гаслом «Читай книги – будь особистістю».








7 березня 2014 року

Літературно-мистецька година "Шляхами великої долі"

Читачі різного віку зібралися сьогодні в бібліотеці, щоб вшанувати великого Кобзаря. Настя Ліпінська в образі Музи й Долі  Шевченка  провела усіх присутніх тернистими життєвими шляхами поета, розповіла про маловідомі сторінки його біографії. Справжню моновиставу підготувала Марта Варава за поезіями «Русалка» та «Утоплена»; нагородою для неї були щирі оплески.  Кожен із її користувачів читав свій улюблений вірш Шевченка та ділився роздумами про нього в інтерактивній формі спілкування «мікрофон».
Діти не стримували емоцій, переглядаючи відео, де герой Майдану, вірменин за національністю і український патріот за духом Сергій Нігоян декламує уривок із поеми Шевченка «Кавказ» на фоні київських барикад.
Працівники книгозбірні підготували розгорнуту виставку літератури, представивши поетичні та мистецькі твори Шевченка, публікації дослідників його життя та творчості; найцікавішим експонатом став «Кобзар» 1848 року видання.




                                                     





25 лютого 2014 року

Літературна світлиця "В дитячому крузі"

У день народження Лесі Українки вперше відкрили для себе її поетичне слово маленькі читачі бібліотеки. Книгозбірня запросила вихованців ДНЗ №19 «Кобзарик» до літературної світлиці «В дитячому крузі».
Бібліотекар Світлана Остапюк підготувала чудову розповідь про дитячі роки поетеси, проілюструвавши її слайдами. Користувачка бібліотеки Яна Іващук представила справжню моновиставу за творами письменниці, декламувала поезії та виконувала пісні на вірші Лесі Українки. Гості світлиці активно долучилися до свята: Даринка Юнчик, Антон Щурко, Віка Фищук також вивчили дитячі віршики Лесі, а ще розповіли, які книжечки поетеси мають вдома.
Діти погортали барвисті, прекрасно проілюстровані Валентиною Михальською збірки «Лелія» та «Вишеньки-черешеньки», а на закінчення переглянули мультфільм «Біда навчить» за однойменною казкою Лесі Українки.







22 січня 2014 року


Акт Злуки – єднання України

Сьогодні – день Соборності України. Для своїх користувачів  бібліотека організувала перегляд літератури «Акт Злуки – єднання України», представивши книги, довідники, дослідження відомих істориків Володимира Сергійчука, Ореста Субтельного, українських національних діячів Дмитра Донцова, Володимира Литвина. Історичний екскурс висвітлив передумови і безпосередньо процес об’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки в одну єдину українську соборну державу. Надзвичайно важливо знати, що Акт Злуки став результатом компромісів, домовленостей; були гострі дискусії, неприйняття окремих питань, критика і нові пропозиції. Та переміг конструктивізм: ухвала Акту якраз і засвідчила національно-духовну сутність єдиного народу по обидва боки Дніпра, силу природного права українців на самовизначення. Європа у ті роки з певним подивом відкрила для себе, що, виявляється, українці - не малороси.

Непересічне значення Акту Злуки і в тому, що він продемонстрував: ми можемо і вміємо в політичних дебатах і протистояннях ставити понад усе національні інтереси.



19 грудня 2013 року


Свято Миколая в бібліотеці

Чого чекають діти від святого Миколая? Хтось омріяну іграшку, хтось барвисту книжку, хтось смачненьких солодощів, а для когось найголовніше, щоб мама завжди була поруч. . . Тож святковий ранок «Миколай, Миколай, подарунки роздавай!» у  бібліотеці розпочався із захоплених розповідей учасників про знайдені під подушкою гостинці.

. . . Десь далеко чути різдвяні дзвіночки, і в сліпучому вбранні з’являється помічниця святого Миколая, ясна Зіронька (Ангеліна Остап’юк). Веселою пісенькою вона вітає дітвору і запрошує до захоплюючого дійства. Гості свята старанно готувалися, щоб заслужити подяку свого покровителя. Денис Ярощук, Шульга Катя, Дудич Софія декламували віршики, Денисюк Даша і Романчук Коля виконали зимову пісеньку, і всі разом заспівали дитячу колядку. Учасники лялькового театру «Усмішка» Настя Ліпінська, Яна Іващук, Марта Варава, Сергій Андрусік розважали малюків іграми, загадками та смішинками, танцювали хороводи. А бібліотечним подарунком дітлахам стала лялькова вистава «Різдво у лісі».  Веселих свят!



21 листопада 2013 року


Мандрівка сторінками книг Надії Гуменюк


З чого починається книга? Відповіддю на це запитання  розпочалася творча зустріч письменниці Надії Гуменюк з користувачами бібліотеки. Для Надії Павлівни першим кроком для написання кожної книги, а їх у творчому доробку лише дитячих більше двадцяти, є зустріч з цікавою людиною, якийсь незвичайний факт чи особисте враження. Саме так виник задум нової книги «Лелеча фортеця». Якось в новинах письменниця почула про  те, що одна бабуся приватизувала залишки древньої фортеці, щоб врятувати їх від зруйнування бізнесменом, який хотів викупити земельну ділянку. Творча уява Надії Гуменюк наповнила руїни та підземелля фортеці таємницями, і герої книги Любко та Світлик вирушили за їх розгадками. А ще у цій повісті переплелися історія і сьогодення, що робить книжку цікавою, пізнавальною і повчальною.
Уже сама назва «Чупакабра і чотири мушкетери» викликала веселий сміх у дітей. За словами Надії Павлівни, ця напівміфічна істота настільки інтригує , що на її пошуки поспішає герой попередніх книг Радик разом із своїми вірними друзями. Неймовірні пригоди переживе кожен, хто прочитає цю повість, а заодно й дізнається, чи ж існує насправді загадкова чупакабра. А ще Надія Гуменюк поділилася секретом ,  чому всі її книги такі цікаві: авторка пише лише про те, що є цікавим для неї самої. До того ж фантастичні, вигадані події вона завжди «прив’язує» до реального життя, щоб кожен читач зміг відчути себе героєм книжки. Юним поетам-початківцям Надія Павлівна побажала сказати своє власне слово у поезії, а щоб віднайти його, насамперед потрібно багато читати. Розмова йшла також і про сучасну дитячу літературу загалом, і про проблеми української книги, і про необхідність читання для інтелектуального розвитку людини.
Бібліотекарі підготували викладку творів Надії Гуменюк, а діти мали змогу отримати нові книги з автографом письменниці.





6 листопада 2013 року



Абетка безпеки у бібліотеці


Найголовніша цінність суспільства – життя та здоров’я її маленьких громадян. Запорукою цього є турбота і догляд дорослими та знання самими дітьми правил безпечного поводження у навколишньому середовищі.
 Саме таким правилам навчали сьогодні малечу у  бібліотеці на абетці безпеки «Щоб не сталося біди. . .».
У гості до читачів книгозбірні , вихованців ДНЗ №19, завітали справжні професіонали - співробітники обласного навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності  Алла Сіменович та Лілія Богданович. Ігрова форма проведення заняття сприяла максимальному засвоєнню навичок поведінки вдома, на вулиці, в автономній ситуації. 
Діти активно аналізували, яких помилок припустилися Червона шапочка, Колобок, Півник та інші казкові герої. 


Слайд-показ «Квітка безпеки» унаочнив правила користування електроприладами, переходу вулиці, катання на велосипеді, поведінки на воді тощо. 

Запропоновані рольові ігри допомагали знайти правильний вихід із конкретної ситуації, а спритна лисичка із мультфільму «Фокс і Трот поспішають на допомогу» завжди вчасно запобігала небезпеці. 
                                                            

    На закінчення абетки всі діти отримали барвисті закладки – пам’ятки про правила безпеки життєдіяльності. 



30 вересня 2013 року

Презентація бібліотеки "Храм науки і добра"


Сьогодні  у бібліотеці було весело й гамірно. Дуже приємно, що саме в цей день, коли відзначається Всеукраїнський день бібліотек, до книгозбірні завітали учні 1-Б класу ЗОШ №25.На порозі їх гостинно зустріли герої відомої книжки Миколи Носова Незнайко та Кнопочка, які майстерно довели, що книжка може Незнайка перетворити на Знайка, якщо, звичайно, читати уважно…Бібліотекар Світлана Волянюк провела для дітей екскурсію до царства книги, розповіла багато цікавого й нового про бібліотеку.Усі учасники свята брали участь у літературній вікторині «У народної казки на гостинах», відгадували загадки, долали всі перешкоди і виконували всі завдання. Щирим захопленням та з дитячою безпосередністю зустріли діти  Оленку з лялькової вистави «Оленчина школа», яка в жартівливій манері вчила їх вдумливому та уважному читанню. Всяке свято – це завжди теплі слова привітань. Ось і маленькі гості приготували для бібліотекарів  сюрприз: декламували вірші про книгу і бібліотеку, а також урочисто дали обіцянку : ніколи не розлучатися з книгою, та бути активними читачами бібліотеки.





12 вересня 2013 року

Олімпійські старти


Напередодні Дня фізкультури і спорту бібліотека запросила на «олімпійський» урок своїх наймолодших користувачів – вихованців ДНЗ №19 «Кобзарик». Бібліотекар Світлана Волянюк у цікавій і доступній формі розповіла малюкам про історію Олімпійських ігор, про сучасні спортивні змагання, олімпійську символіку. Цікавинки супроводжувалися слайд-показом. Також діти розповідали про відомих їм українських спортсменів, активно відгадували загадки про спорт. На закінчення всі подивилися мультфільм «Як козаки олімпійцями стали». 


Вбудоване зображення 2                                                Вбудоване зображення 1        



27 червня 2013 року

"Конституція України у моєму житті"

Що повинні знати про Основний Закон країни її наймолодші громадяни?     Відповідь на це запитання отримали користувачі  бібліотеки, які сьогодні взяли участь у годині експрес-інформації «Конституція України у моєму житті». 
Бібліотекар Катерина Варава провела екскурс історико - правовими традиціями української держави. Особливо зацікавила дітей розповідь про Конституцію Пилипа Орлика 1710 року – одну з найперших в Європі  і світі,  яка стала праобразом конституцій багатьох демократичних країн. Найкориснішу інформацію читачі отримали про розділ «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина». Відбулася активна дискусія про взаємозв’язок прав та обов’язків: користувачі розповідали, як розуміють вислови «Я маю право. . .»  та «Я зобов’язаний. .  .». Пізнавальним і корисним став тренінг, під час якого визначали, які права дітей порушувалися у конкретних життєвих ситуаціях. Усі присутні отримали памтки із телефонами міських служб, що опікуються дітьми і зможуть надати допомогу у випадку необхідності.
Захід відбувся у рамках програми «Територія дитинства – бібліотека».





11 червня 2013 року



"Творча майстерня" працює у бібліотеці


2013 рік в Україні Указом Президента проголошено Роком дитячої творчості. У тому, що наші діти здібні, талановиті, обдаровані, змогли переконатися всі, хто завітав у  бібліотеку на презентацію виставки «Творча майстерня читачів». Користувачі книгозбірні представили на ній свої доробки, різноманіття та техніка яких просто вражає. Хлопчачу увагу насамперед привернув величезний макет піратського фрегата Чорної Бороди. Його автор, Сергій Андрусік (на фото) розповів, що працював над вітрильником 2 місяці; особливо складні деталі допомагав склеювати тато, а надихнула на таку кропітку роботу улюблена книга Жаколіо «Грабіжники морів». Миколка Фищук разом із своєю мамою виготовили чудовий букет квітів, застосовуючи техніку квілінгу. Миколці надзвичайно подобається це мистецтво створення об’ємних композицій із скручених у спіралі смужок паперу. Правда, це не так легко: працюючи над своєю першою квіткою, хлопчина аж поранив пальці.
   Настя Ліпінська розповіла, що вишивати бісером її навчила бабуся. Вона ж допомогла Насті вишити чудову ікону Богоматері, яку й подарувала бібліотеці. Яскраві квіткові композиції та кумедних звірят із бісеру виготовила Аня Тригуб; Віка Таранюк та Тетяна Пилип’юк вишили стрічками картини, а Єва Варава пошила чарівні капці, які підгледіла у Маленького Мука. Справжнім літературним дебютом стала книжечка «Вірші. Казки. Оповідання» Софійки Вознюк. Авторка сама відбирала до неї найкращі твори, а поліграфічним оформленням вже займалася мама. Надзвичайно сподобалися учасникам презентації роботи з художнього розпису на склі Олесі Волянюк, декоративні підсвічники Юри Кобилянського, вироби із паперу та підручних матеріалів Ангеліни Остап’юк та Ясі Острей. Під час дійства його учасники жваво ділилися враженнями, відкривали невеличкі творчі секрети. Але найбільше секретів розкриває Її Величність Книжка! Бібліотекар Світлана Остап’юк представила дітям чимало корисних книг із бісероплетіння, судно- , авіа- , ракетомоделювання, різьби по дереву, вишивання, декупажу тощо. Сподіваємося, вони допоможуть залучити більше дітей до різних видів творчої діяльності та стануть у нагоді при створенні нових робіт.
       Презентація «Творчої майстерні» відбулася у рамках програми «Територія дитинства – бібліотека».




1 червня 2013 року

                                                        Ми діти твої, Україно!


Цьогоріч Міжнародний день захисту дітей збігся у часі з початком роботи програми "Територія дитинства - бібліотека". Тож на користувачів, які завітали у цей день до книгозбірні, чекало чимало різноманітних та цікавих заходів. Усі бажаючі змогли отримати експрес-інформацію "Конвенція ООН про права дитини", взяти участь у вікторині "Школа ерудита", погратися у настільні ігри, подаровані фондом Ігоря Палиці "Новий Луцьк", переглянути газети та журнали, подивитися улюблені мультфільми. 
Коли сонечко висушило калюжі, діти із задоволенням малювали на майданчику біля бібліотеки свої різнокольорові мрії. А продовжилося свято у центрі міста, де відбувся фестиваль лялькових театрів "Мій маленький театр". Учасники бібліотечного гуртка "Усмішка" Настя Ліпінська, Яна Іващук, Сергій Андрусік підготували для маленьких глядачів веселу та повчальну виставу "Фізкультура для Баби-Яги", а Настя та Яна дебютували як найсправжнісінькі актори у ролях Незнайка та Кнопочки. Потім найактивніші читачі змогли поспілкуватися у бібліотеці за чаєм та тістечками, відсвяткувати початок канікул.

        





  1.  

Увага! Юні друзі! 


Барвисте літо - пора відпочинку, приємних вражень та нових відкриттів.

 І знову "Територія дитинства - бібліотека" надає своїм користувачам можливість цікаво та корисно провести дозвілля. Отож, запрошуємо вас на такі заходи:


1 червня -   свято "Ми діти твої, Україно!"

6 червня  -  абетка безпеки "В країні Дорожніх знаків"
13 червня - мульткалейдоскоп "Літній кінозал"
20 червня - розважально - ігрова година "Веселимось, граємо, літечко вітаємо!"
4 липня -    екскурсія до міського зоопарку "Ведмедиця Маша запрошує"
11 липня -  відеоперегляд "Правда про наркотики"
18 липня -  година спілкування "Добрим бути просто чи непросто?"
1 серпня -   година гендерного виховання "Стосунки рівності й поваги"
8 серпня -   конкурс на кращий виріб "Веселка з твоїх долонь"
15 серпня - розважально - ігрова година "Колом сонечко іде"
22 серпня - голосне читання "Для вас, малюки, найкращі казки!"


P.S. Початок усіх заходів в 11 годин.





26 квітня 2013 року



 "Щоб мудрість не стала безумством"



У ці хвилини годинник життя відраховує 27 років чорнобильської катастрофи. У ту ніч, з 25 на 26 квітня, відлік часу став уже далеко не мирним, а бойовим і аварійним. О 1 годині 23 хвилини 40 секунд пролунав вибух, і нічну темряву над четвертим реактором Чорнобильської атомної електростанції розірвало велетенське полум'я. Першими до місця катастрофи через декілька хвилин по тривозі прибули пожежні ВПЧ-2 з охорони АЕС на чолі з начальником караулу Володимиром Правиком. О 4 годині 50 хвилин пожежу було локалізовано ціною життя вогнеборців.Сьогодні книги про Чорнобильську трагедію представлені на виставці-реквіємі, виставці-застереженні "Щоб мудрість не стала безумством. . .". Переглянувши їх, ви дізнаєтеся про будівництво  атомної станції, про фатальний експеримент, який призвів до вибуху, про перебіг подій тієї трагічної ночі. Особливу увагу пропонуємо звернути на матеріали про пожежників Леоніда Телятникова, Володимира Правика, Олександра Кібенка, їхніх живих і мертвих побратимів - людей залізної волі, нездоланної сили духу, які до кінця виконали свій громадянський та професійний обов'язок.На виставці представлені також вражаючі знімки перших днів після аварії відомого фотохудожника Ігоря Костіна, який, отримавши смертельну дозу рентген, помер від променевої хвороби. Чимало публікацій - це спогади учасників ліквідації, людей, що організовували евакуацію, очолювали роботу роботу з будівництва саркофагу. Оцінити масштабність та складність цих завдань можна лише з відстані часу. Багато матеріалів присвячені дослідженню медичних, екологічних, економічних наслідків чорнобильської аварії та нових загроз внаслідок руйнування діючого саркофага. Головний лейтмотив виставки - людство є лише частиною природи, а не її "царем"; наукові відкриття повинні працювати на благо людини, а не знищувати її.
             
       
        



27 березня 2013 року


Сім веселих кольорів Наталії Бугай


Традиційно в останні березневі дні відзначається «Всеукраїнський тиждень дитячого читання». В рамках цього «Тижня» у бібліотеці сьогодні, 27 березня, відбулась творча зустріч із дитячою письменницею Наталією Бугай. Вона презентувала для наймолодших користувачів бібліотеки, вихованців ДНЗ №19 «Кобзарик», свою збірку віршів «Сім веселих кольорів».
Це чудова, яскрава, прекрасно проілюстрована книжечка відкриває маленьким читачам двері у чарівний навколишній світ, навчає любові до свого рідного краю, добру, бережливого ставлення до природи, братів наших менших.

         
Малюки підготували для Наталії Володимирівни справжній сюрприз:  декламували вірші із збірки, заспівали «Весняночку», яку теж написала письменниця, підготували виставку власних ілюстрацій до подій із книжки.


Наталія Бугай охоче спілкувалася з малечею, читала їм нові віршики із ще невідомої збірки, загадувала загадки. На закінчення зустрічі діти виконали ще одну пісню на вірші поетеси «Прощальну».








26 лютого 2013 року


Інтернет - мандрівка «Прогулянка з динозаврами»



Надзвичайно цікава та пізнавальна Інтернет - мандрівка відбулася сьогодні, 26 лютого, у бібліотеці. На «Прогулянку з динозаврами» були запрошені користувачі віком 9-14 років. Вони переглянули науково-популярний фільм про прадавніх ящерів, обмінялися враженнями про побачене.Особливо активно дискутували діти про причини зникнення цих гігантських істот юрського періоду.  Енциклопедичні знання продемонстрував Діма Сітовський, який просто вразив усіх присутніх цікавими фактами із життя динозаврів. Окрім фільму, користувачі переглянули і книги, представлені на виставці "Дивовижні монстри".














18 лютого 2013 року


Урок рідної мови з Василем Геєм



                                                           


21 лютого  – Міжнародний день рідної мови. Напевно, найголовніша ознака, за якою у світі ідентифікують кожен народ – його мова. Вмирає мова – вмирає нація. Саме тому навіть найменше африканське плем`я робить все, аби зберегти свою мову, не згубитися, не розчинитися у різноманітті світових етносів. Навіть найменше африканське плем`я, але, на жаль, не 45-мільйонний український народ…Уже 22 роки існує незалежна українська держава; здавалося б, уже позаду всі дати «Скорботного календаря української мови», і сьогодні ми мали б говорити лише про красу та милозвучність нашої мови, наукові пошуки та мовознавчі дослідження, але новітні валуєви видають циркуляри та укази, які обмежують сфери використання української мови, зменшують квоти на мовлення на радіо та телебаченні, переписують підручники з історії України. А ми … А ми мовчимо та живемо за принципом «Моя хата з краю…».
То що ж ми за нація, яка дозволяє принижувати себе у своїй власній державі, байдуже спостерігає, як нищать її культуру, мову, саму основу нашого буття, і що може і повинен зробити кожен з нас, якщо він справді українець, для захисту своєї рідної мови?
Відповіді на ці запитання ми попросили дати відомого поета, прозаїка, публіциста, літературного критика Василя Степановича Гея, який завітав сьогодні до бібліотеки на імпровізований  урок рідної мови. Василь Степанович розповідав про мовні обов`язки громадян України, про культуру нашого спілкування, акцентував увагу на порушенні мовних норм у назвах установ, закладів, зупинок транспорту Луцька. Школярі разом з Василем Геєм редагували речення, правильно відмінювали складні іменники та числівники, сміялися над помилками у веселих віршах автора. На закінчення зустрічі Яна Шабала майстерно прочитала поезію, присвятивши її Василю Степановичу. Урок став добрим стимулом для учнів до вивчення рідної мови, вдосконалення своєї мовленнєвої культури.



18 грудня 2012 року


Миколай, Миколай, подарунки роздавай!



                  

Із голубими хурделицями, срібним інеєм, дзвінкими морозами іде до нас красуня-зима, а з нею  - цілий цикл зимових свят, із яких найбажаніше для дітвори – день святого Миколая. Саме напередодні цього свята на гостину до бібліотеки завітали її наймолодші користувачі – першокласники НВК №26 разом зі своєю вчителькою Лілією Василівною та батьками. 
Маленьких гостей зустріла бібліотекар Світлана Остап`юк, яка нагадала дітям, що дарунки святого Миколая потрібно заслужити гарною поведінкою та добрим навчанням.
Справжнім сюрпризом для малечі і батьків стало запрошення до бібліотеки отця Миколая із Святомиколаївської церкви, що у Луцьку. Він розповів дітям про земний шлях святого, його глибоку віру та безкорисливе служіння людям, за що після смерті Господь Бог прославив його даром творення чудес. Отець Миколай привітав іменинників цього дня, і всім присутнім вручив іконки-обереги із зображенням чудотворця . Та й самі діти прийшли до бібліотеки не з порожніми руками: вони вивчили чимало віршиків, а ще зробили інсценізацію української народної казки «Рукавичка». Чудовими були Мишка - Шкряботушка у виконанні Шабали Наталії, Кабан - Іклан  у виконанні Фищука Миколи, Ведмідь - Набрід – Ковальчука Станіслава. На закінчення Міщук Аня прочитала молитву до святого Миколая, і всі разом просили здоров`я та благодаті для себе та своїх рідних.





23 листопада 2012 року
Засвітимо свічу пам’яті






Пам`ять - нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашу історію вписано кривавим і чорним. Особливо вражаючі сторінки, де смертельним шрифтом вкарбовано слова: голод, голодомор. 24 листопада - день вшанування загиблих у час голодомору.
Трагічна пам`ять про голодомор - то як чорний, незглибимий колодязь, у який, можливо, і не хотілося б заглядати, бо ж побачимо себе далеко не такими, якими б хотіли бачити. Але мусимо подивитися в цей колодязь чесно, нічого не приховувати, аби очистити власні душі від скверни, самовисповідатись і покаятись, аби не повторилося найстрашніше за всю історію України. Штучне, насильницьке винищення людей.
1933-й рік. Найчорніший час в історії України.  Жахливо навіть через роки ступати болючими стежками страшної трагедії, яка розігралася на благословенній землі квітучого українського краю. Досі не віриться, що тут раптово зник хліб, люди залишилися без зернини. І це в урожайний 1932-й рік.  Пухли старі й малі, вимирали роди і села. Це був справжній голодомор, організований комуністичною партією та її керівництвом на чолі зі Сталіним. Його метою було примусити українських селян іти до колгоспів, придушити будь який спротив радянській владі.  Робився нищівний приціл на майбутнє: знищити українську націю, великий і гордий слов`янський народ.
   У селян було відібрано землю, коней, худобу, реманент. Вони перестали бути господарями на своїй землі. Хліборобів перетворили у безправних колгоспників, які вже розпоряджалися зібраним урожаєм, його можна було вільно вивозити з України. Було запроваджено масовий терор проти заможного селянства - куркулів, як їх називали. Сотні тисяч українських селян виселено з рідного краю на далеку північ, у Сибір. Селянство відповідало на більшовицький терор протестом. Цілі сільські райони були охоплені повстаннями.
Щоб остаточно зламати опір українських хліборобів, більшовицькі вожді в Москві вирішили організувати в Україні штучний голод. Не підлягає сумніву, що до загибелі мільйонів селян призвело холоднокровне рішення Сталіна вилучити в українських селян усе зерно, а відтак заборонити будь-яку допомогу їм з боку міжнародної громадськості.
На початку 1933 року практично всюди в Україні запасів не залишилося. Фактично це була дія, свідомо спрямована на повільних фізичне винищення селянського населення. Лиха доля українського селянства була оповита завісою мовчання. Доведені до відчаю люди їли жаб, мишей, щурів, горобців, земляних хробаків і слимаків, мололи кістки на борошно, варили шкіру із взуття, уживали в їжу кульбабу, реп'яхи, проліски, липу, акацію, щавель, кропиву.
Голод охопив усю Україну, але небачених розмірів набув на півдні, сході та в центрі України. Страхітливий злочин ніколи і нічим не стерти з пам'яті. Тільки протягом 1932-1933 рр. загинула п'ята частина сільського населення України. За різними оцінками, штучний голодомор забрав від семи до десяти мільйонів життів.
Пройдуть роки, а трагедія 1933 року все одно хвилюватиме серця людей. І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Нехай кожен із нас торкнеться пам`яттю цього священного вогню - частинки вічного. А світло цих свічок хай буде нашою даниною тим, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам`яті.
Як повинен жити і Джеймс Мейс – американський вчений, історик, який одним із перших відкрив світу правду про Великий Голод в Україні, очоливши комісію Конгресу США з питань українського голодомору, він вперше класифікував його як геноцид українського народу. «Ваші мертві вибрали мене…» - напише Мейс у своїй найемоційнішій статті, окреслюючи саме той широкий контекст, без усвідомлення якого незрозумілі причини і тенденції, що спричинили катастрофу 1932-1933 років. Переїхавши зі США до України у 2003 році, він своєю науковою, дослідницькою, громадською працею зумів повернути заскорузле колесо незнання та замовчування; багато країн, парламентів і світових прогресивних діячів визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом. Все це сталося вже без Джеймса Мейса. Але багато в чому завдяки йому. Хай свічка у вікні горить і у пам`ять про нього, бо це – ідея саме Мейса.                                                         



8 листопада 2012 року


Мови чисте джерело


                                               

9 листопада – День української мови та писемності. Напередодні цього свята у бібліотеці  відбувся вже традиційний урок рідної мови. Зазвичай його проводять  відомі і знані особистості нашого міста, зокрема, Олександра Кондратович, Василь Гей. Цього разу на зустріч із дітьми прийшла Надія Григорівна Красоткіна, педагог і Вчитель з великої літери, яка душею і серцем завжди із своїми вихованцями. А ще їй притаманне рідкісне, глибинне відчуття рідної мови, яке перелилося у авторські вірші, казки, пісні.      
Розпочався урок «Молитвою до мови» Катерини Мотрич, яку виконала бібліотекар Світлана Остапюк. А Надія Григорівна цікаво, професійно спілкувалася з дітьми. Вони разом складали речення, де всі слова розпочиналися з однієї і тієї ж літери, підбирали синоніми до маловживаних слів, згадували прислів’я і приказки про рідну мову, вчилися основам віршування. Яна Іващук, Настя Ліпінська та інші діти прочитали поезії Надії Красоткіної про культуру мовлення, значення мови у житті людини, про необхідність знати, вивчати та берегти українську мову. До Дня української мови та писемності у бібліотеці також організовано перегляд літератури «Мови чисте джерело».
    
                                                       



31 жовтня 2012 року


"Чорне море - зона екологічної тривоги"


31 жовтня - Міжнародний день Чорного моря. Це свято відзначається в день, коли 31 жовтня 1996 року шість причорноморських країн - Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія та Україна, - підписали в Стамбулі Стратегічний план дій щодо реабілітації та захисту Чорного моря. Цей план був розроблений після проведення всебічних досліджень морського середовища, які показали, що його життєздатність істотно погіршилася в порівнянні з попередніми трьома десятиліттями.
Майбутня доля Чорного моря турбує не тільки Україну. По-перше, продовжує своє розмноження завезений з американських берегів паразит гребінник. Паразит нищівно вдарив по рибних запасах моря і створив серйозну загрозу для біоценозу. У Чорному морі кількість цього хижака наближається до 1 млрд.т. Це набагато перевищує біомасу всіх вод, які омивають територію колишнього Союзу.
По-друге, на дні розташованого в древній сейсмічній зоні Чорного моря відбуваються вулканічні вибухи та підземні землетруси. У зв"язку з цим нижні шари води насичуються сірководнем та іншими шкідливими газами. Ще Христофор Колумб, мандруючи цим морем, спостерігав вогняні спалахи над його поверхнею. Спалахи можна побачити й тепер. Якщо гребінник руйнує море зверху, то сірководень знищує його із самого дна. За забрудненням сірководнем Чорне море - найзагазованіше з усіх морів світу. З дна газ підіймається на поверхню зі швидкістю двох метрів на рік. На сьогодні лишилось близько ста метрів живої морської води, яка ще не отруєна газом. Невздовзі море може перетворитися на гігантську отруйну яму. Таким чином, насувається небачених розмірів екологічна катастрофа.
Щоправда, дехто з науковців заявляє, що це, мовляв, міф, тому підстав для тривоги немає. Але, якщо вибухне отруйний сірководень, то невідомо, в якому напрямку повіють смертоносні вітри.
Ще тридцять років тому узбецькі вчені запропонували відпомпувати отруєну сірководнем воду, відібрати з неї сірку, а чисту рідину повернути в море. Втілення цієї ідеї, безсумнівно, потребує значних зусиль і коштів. Одній державі це не під силу. На пропозицію турецьких учених укладено першу спільну угоду про єдину програму дослідження Чорного моря.


До Міжнародного дня Чорного моря у бібліотеці організовано перегляд літератури "Чорне море - зона екологічної тривоги".







22 жовтня 2012 року



Презентація бібліотеки для наймолодших




Сьогодні, 22 жовтня, бібліотека знову гостинно відкрила двері для своїх наймолодших користувачів - учнів 1-Б класу навчально-виховного комплексу №26, запросивши їх на перше знайомство з книгозбірнею. Бібліотекар Світлана Волянюк провела для школярів екскурсію, ознайомила з правилами користування бібліотекою, порадила, як правильно обрати книгу для читання. Герої відомої книги Миколи Носова "Пригоди Незнайка та його друзів" Кнопочка та Незнайко у виконанні учасників лялькового гуртка книги "Усмішка", що діє при бібліотеці, допомагали їй у цьому. Маленькі гості активно відповідали на запитання театралізованої вікторини "Чарівна торбинка", а наостанок із задоволенням переглянули лялькову виставу "Буває ж таке".













2 жовтня 2012 року


"Сміливі завжди мають щастя"


                                                


Перегляд літератури, присвячений 105-річниці від дня народження Івана Багряного.




30 вересня 2012 року




Читачі бібліотеки на промо-акції


з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек у центрі міста













26 вересня 2012 року


"Ідіть до мене, читачі, і зблизька, і здалека, чекаю я на вас завжди, 
бо ж я  - бібліотека"


26 вересня, у рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек, книгозбірня запросила на перше знайомство першокласників НВК №26. Бібліотекар Світлана Волянюк провела для малечі екскурсію бібліотекою, розповіла про її роботу. В гості до дітей були запрошені герої відомої книги Миколи Носова Кнопочка та Незнайко, які у жартівливій формі вчили уважному та вдумливому читанню. Учасники лялькового гуртка "Усмішка" представили виставу "Буває ж таке". Майбутні читачі активно відповідали на запитання вікторини, і разом із вчителькою, у віршованій формі привітали бібліотекарів із професійним святом.































12 вересня 2012 року

Краєзнавчий калейдоскоп

12 вересня  у бібліотеці відбулася бесіда-вікторина "Краєзнавчий калейдоскоп". Учасникам заходу, дітям 12-13 років, були запропоновані запитання про історію, природу, культуру, архітектуру, політику Волині та Луцька. Користувачі змагалися, хто дасть найповнішу та найточнішу відповідь. Переможцями вікторини стали Ганна Мельничук та Богдан Сущик.



28 серпня 2012 року


"Територія дитинства - бібліотека"


Програма "Територія дитинства - бібліотека" протягом літніх канікул запропонувала своїм користувачам чимало цікавих пізнавальних та розважальних заходів. Розпочала свою роботу програма 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей святом "Веселковий світ дитинства". Під час цього свята читачі дізнавалися про свої права, закріплені у "Конвенції ООН про права дитини", відповідали на запитання вікторини, брали участь у конкурсі малюнків на асфальті.
На повчальне заняття у "Школі світлофора Моргайка" були запрошені наймолодші учасники програми. Діти навчалися правил безпечного поводження на дорозі. Також для них було організовано відео-перегляди "Будемо знайомі: їжачок Фося" та "Запрошуємо у Мультляндію", ігрову годину "Котилася торба. . .", конкурс на кращу саморобну іграшку "Творимо самі", хвилини цікавих повідомлень "Малятам про цікавих звірят".
 Користувачам старшого віку (13-14 років) запропоновано взяти участь у годині спілкування "Добро починається з тебе",  у відео-перегляді "Перші наркотики: міф чи реальність?"
Також протягом роботи програми її учасники змогли скористатися безкоштовним доступом до Інтернету, погратися у настільні ігри, поспілкуватися.Програма "Територія дитинства - бібліотека" залучила до книгозбірні 273 нових користувачів, допомогла їм цікаво та змістовно провести своє дозвілля.

     






13 червня 2012 року

"Школа світлофора Моргайка"






13 червня, в рамках програми "Територія дитинства - бібліотека" відбулося заняття із циклу "Школа світлофора Моргайка". Наймолодші користувачі бібліотеки, вихованці ДНЗ №19 "Кобзарик" разом із бібліотекарем Світланою Волянюк вивчали основи безпечної поведінки на вулиці, зокрема, правила дорожнього руху. Малята дізнавалися, як правильно і у яких місцях можна переходити вулицю, кататися на велосипеді; допомагали їх у цьому дорожні знаки та мультиплікаційні герої, які ожили на мультимедійній дошці. Діти закріпили отримані знання, відповідаючи на запитання вікторини.


2 червня 2012 року
                                    "Територія дитинства - бібліотека"



Ура, знову канікули! І знову вас, наші юні друзі, запрошує на цікаве дозвілля "Територія дитинства - бібліотека". Протягом усіх літніх місяців до вашої уваги - різноманітні заходи: акції, екскурсії, перегляди мультфільмів. У читальній залі на вас чекають настільні ігри, розмальовки, пазли тощо. Всі бажаючі можуть скористатися безкоштовним доступом до мережі Інтернет.



Отож:
13.06  Абетка безпеки «Школа Світлофора Моргайка»
20.06  Відеоперегляд «Перші наркотики: міф чи реальність»
27.06  Конкурс на кращу саморобну іграшку «Творимо самі»
4.07  Хвилина цікавих повідомлень «Малятам про цікавих звірят»
11.07  Екскурсія «В гості до мешканців зоопарку»
18.07  Ігрова година «Котилася торба…»
25.07  Відеоперегляд «Будемо знайомі: їжачок Фося»
1.08  Година спілкування «Добро починається з тебе»
8.08  Відеоперегляд «Запрошуємо у Мультляндію»
15.08  Розважально-ігрова година «У світі цікавого»

Бажаємо приємного та веселого дозвілля!!!



1 червня 2012 року

"Веселковий світ дитинства"







У Міжнародний день захисту дітей, 1 червня, у бібліотеці відбулося свято "Веселковий світ дитинства". Користувачі закладу вивчали свої права, закріплені у "Конвенції ООН про права дитини", переглянули літературу на книжковій виставці "Життя дитини - найвища цінність". Діти також із задоволенням взяли участь у конкурсі малюнків на асфальті, а наймолодших учасників свята запросили на перегляд мультфільмів.

                                      


9 травня 2012 року

Немеркнуче світло Перемоги 


9 травня, у світлий день Перемоги, бібліотека запросила своїх користувачів відзначити це свято разом із громадськістю міста на Меморіалі вічної слави. 
На урок-екскурсію "Немеркнуче світло Перемоги" прийшли учні 3-Ж класу НВК № 26 із батьками та своєю вчителькою. Завідувач бібліотеки Інна Семенюк розповіла про історію створення меморіалу, про героїв, які загинули, визволяючи Луцьк від німецько-фашистських загарбників та знайшли останній спочинок на центральному братському кладовищі комплексу. Діти разом із батьками поклали квіти до Вічного вогню, привітали присутніх ветеранів, провели імпровізовану літературну годину, декламуючи поезію періоду Великої Вітчизняної війни.




28 березня 2012 року

Моніторинг читацьких думок «Я читаю, тому що …»



                             

Протягом Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги бібліотека провела моніторинг читацьких думок «Я читаю тому, що …». Користувачі висловлювали свої міркування про користь читання, місце книги у їхньому дозвіллі, навчанні та самоосвіті. Знаково,  що більшість дітей відзначили пріоритетну роль книги, вибираючи з-поміж комп’ютера та телевізора. Справді магію нової книги, неповторне відчуття, коли перегортаєш сторінки, і  на них у своїй уяві оживають герої, не замінить ніякий найдосконаліший технічний винахід. Ось міркування нашої користувачки Діани Демчук, «Для мене книга відкриває новий світ. Коли читаєш, дізнаєшся багато нового та цінового… Книга – вікно у незвідане. Я читаю тому, що це пізнавально та цікаво…» Моніторинг, проведений у бібліотеці, сприятиме подальшій популяризації книги та читати серед користувачів закладу.


22 березня 2012 року


Зустріч з дитячою письменницею Оленою Пашук
















21 березня, в рамках Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги, у бібліотеці відбулася творча зустріч молодої талановитої поетеси Олени Пашук із наймолодшими шанувальниками свого таланту. Письменниця знайомила малят із своєю першою книжкою для дітей «Нічка йде до мишки в гості». Вона розповіла, як пишуться вірші, розкрила секрети творчого процесу, а також прочитали кілька віршиків із збірки. Дітворі надзвичайно сподобалися веселі пригоди пустотливих звірят; разом із ними вчилися добрих манер та правил гарної поведінки. Дошкільнята підготували сюрприз для авторки: із задоволенням декламували її віршики, ділилися враженнями, а також організували виставку своїх малюнків-ілюстрації до цікавої та навчальної книжки.


















20 березня 2012 року
Кращий читач року






















Бібліотека вітає переможців міського конкурсу "Кращий читач року" Вікторію Гресь та Людмилу Трач. Дівчатка зуміли якнайкраще висловити свої враження від улюбленої книги (зокрема, книги Всеволода Нестайка "Тореадори з Васюківки"), навести цікаві маловідомі факти із біографії автора, а також продемонструвати свої акторські здібності, майстерно зігравши сценку за сюжетом твору. Приємні враження на глядачів справили і цікаві костюми наших читачок, в яких вони втілювалися в образи головних героїв "Тореадорів...". Людмила та Вікторія представлятимуть наше місто на обласному конкурсі "Кращий читач року". Чекаємо на нові перемоги!





19 березня 2012 року

Тиждень дитячої та юнацької книги

Юні друзі!

         21 березня стартує Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги. Цього року він проходить під гаслом «Дитина читає, держава дбає, Україна процвітає». Свято дитячої книги – це спілкування читачів з цікавими поетами та письменниками, вшанування книг-ювілярів року, залучення дітей до читання як першооснови їх інтелектуального розвитку.

         Бібліотека запрошує у ці дні відвідати такі заходи:

20.03 – хіт-парад читацьких думок «Я читаю, тому що …»
/протягом дня/

21.03 – зустріч із письменницею О.Пашук «Веселі віршики - малечі»
/початок в 11 год./

22.03 – літературна мозаїка «Дитячі книги – ювіляри року»
/протягом дня/

23.03 – хіт-парад улюблених журналів «Цікаво все на світі»
/протягом дня/

25.03  пошукова веб-експедиція «Розшукується дитячий письменник»
/з 12.00 по 15.00/



19 березня 2012 року

Володимир Рутківський


9 березня, у день Тарасових березин, Президент України В. Янукович підписав Указ про присвоєння Національної премії ім. Т.Г. Шевченка представникам творчої та мистецької інтелігенції. Надзвичайно приємно що цієї високої нагороди удостоєний дитячий письменник Володимир Рутківський.
... Його люблять не лише українські діти. Ще 25 років тому юний читач із Німеччини запевняв В. Рутківського, що крім його книжки "Бухтик з тихого затону", ніякої іншої більше не читатиме. Дівчинка з Московської області просить Володимира Григоровича дати адресу головної героїні його повісті "Ганнуся". Великі ентузіасти українського книговидання брати Капранови вважають, що Володимир Рутківській сьогодні є найкращим українським дитячим письменником.
Важкий шлях до визнання в українській літературі! Працюючи з року в рік, щодня горблячись над письмовим столом, дочекатися слави у ... 70 років! Саме так виглядає ситуація з Володимиром Рутківським.
 Історико-пригодницька трилогія "Джури", яка й удостоєна Шевченківської премії, складається з романів "Джури козака Швайки" (2007 рік), "Джури-характерники" (2009 рік) та "Джури і підводний човен" (2010 рік), виданих культовим для української дитячої книги Івана Малковича "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" в чудовому оформленні Максима Паленка.
Перший роман трилогії - "Джури козака Швайки" було визнано найкращою книжкою для дітей та юнацтва 2007 року. На конкурсі Національної радіокомпанії України він посів 2 місце в рейтенгу "Книжка року". Та найвищою оцінкою повісті видається зізнання Івана Малковича, що його син назвав "Джур ..." "найкращою книжкою, яку видав батько". Не менш захоплено зустріла українська культурна громада України й появу роману продовження "Джури-характерники", відразу поставивши їх у ряд із кращими зразками української художньо-історичної прози.
... Кінець ХV століття. Поява на ханському троні Менглі-Гірея пов'язана з рішенням Османської Порти остаточно підпорядкувати Крим. Аби врятувати державність, хан приймає умови васальної залежноті. Основна з них - поставляти туркам щороку як мінімум 1000 хлопчиків з навколишніх земель. Імперії потрібні вояки. "Живий товар" зростає в ціні. Починаються нечувано жорстокі походи ординців на Русь. Слов'ян у Криму більшає. Цим збирається скористатися один з головних героїв трилогії Пилип Швайка. У багатьох поселеннях він гуртує бойові групи, які у час великого удару по його землі мають підняти тут повстання. Але кримські законники згодом приймають фатальний для цього плану документ. Полоненим, якщо вони приймають іслам, обіцяють свободу і землю. Швайка - у розпачі, і він не дуже й опирається, коли його викривають як руського вивідника ...
Розповідь у романі автор покриває серпанком легенд. У пригодницькому сюжеті "Джур" фольклор знаковий і дієвий. "Орли-сизокрильці" - не рядок із пісні, вони літають у небі, і їхня поведінка багато скаже уважному розвідникові. Мчать степом дикі коні і вовки, у плавнях качки, ревуть пороги на річці, а по дну ходять величезні соми, найбільший із них - господар Дніпра - також втрутиться у розв'язання однієї колізії.
Усе це дійові елементи, що рухають сюжет. Зрозумій ці трави, цю воду, тварин і людей у степу, переймися одним духом із ними - і станеш неподоланним. Колись це зрозумів Швайчин джура Санько, перебравши од свого ватага навички характерництва. Тепер його слідами йде ватага хлоп'ят  на чолі з Телесиком.
Романи про джур можуть стати чудовими помічниками для вчителів історії та літератури. Насамперед тому, що вони осмислено спрямовані до дітей сучасної України. Ця риса В. Рутківського - неоціненна. Ми б радили і школярам, і студентам, вивчаючи передісторію українського козацтва, перед зануренням у "нудні сторінки" М. Грушевського перечитати "Джур" В. Рутківського. Це полегшить і поглибить розуміння того відтинку нашої історії, якого не так уже й часто торкаються творці вкраїнських книжок.


Літературна вікторина

Пригоди малих козаків

(за романом Володимира Рутківського «Джури козака Швайки»)

В якому столітті відбувається дія роману?
13 ст.
14 ст.
15 ст.
Про яку історичну подію згадується у творі?
Нашестя Батия
Битва під Синіми Водами
Повстання Наливайка
Де жили Санько, Грицик і Демко?
У Києві
У Воронівці
У Переяславі
Що означає татарською мовою слово «козак»?
Вільна людина
Воїн
Мисливець
Ким був козак Швайка?
Отаманом перших козаків
Кобзарем
Розповідником-вивідувачем
Хто врятував Швайку від татарської погоні?
Вовк Барвінок
Демко
Санько
Яке прізвисько отримав Демко від діда Кібчика?
Богатир
Манюня
Дурна Сила
Чого Грицик і Санько змушені були тікати з села?
Рятували від гніву пана Кобильського
Шукали пригод
Втікали від татар
Хто одночасно служив і татарам і шляхті?
Швайка
Дід Кудьма
Тишкевич
Чому навчав Санька дід Кудьма?
Ворожбі і знахарству
Військовій справі
Грі на кобзі
Хто був першим джурою козака Швайки?
Санько
Демко
Грицик
Про кого козаки вирішили: «На острові їх тут не буде»?
Про татар
Про ляхів
Про жінок
Як називалося житло козаків?
Хата
Курінь
Січ
Якому герою належать слова: «… Україна не сьогодні-завтра готова спалахнути, як оце багаття. Біда лише у тім, що все сирі гілки трапляються»?
Швайці
Дідові Кудьмі
Дідові Кібчику




14 березня 2012 року

Загальноміський конкурс читців, присвячений 198-й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка


7 березня користувачі бібліотеки взяли участь у загальноміському конкурсі читців, присвяченому 198-й річниці від дня народження Т.Г. Шевченка.
Юлія Нікуліна декламувала "Мені однаково, чи буду ..." - сповнений уболівань і туги за Україною вірш поета з циклу "У казематі".

Юлія Дубовська ніжно,проникливо прочитала перлину інтимної лірики Т. Шевченка "Якби зустрілися ми знову ...". Їй вдалося передати почуття, переживання закоханого серця поета; музика слова і голосу Юлії перепліталися з музикою струн душі Кобзаря. Щиро вітаємо Юлію Дубовську з перемогою у конкурсі!





14 березня 2012 року

Літературно-мистецька година «Хотіла б я піснею стати …»








Див. відео на YouTube за посиланням MOVO 6987.MPG

23 лютого, напередодні дня народження Лесі Українки, на літературно-мистецьку годину «Хотіла б я піснею стати …» запросила своїх користувачів бібліотека-філія №2 для дітей. Звучали вірші поетеси у майстерному виконанні бібліотекаря Світлани Остап’юк та маленької читачки Яни Іващук, бентежила душу скрипка Юлії Павлюк.
Діти переглянули відеофільм «Наша Леся», відзнятий творчою студією «Боривітер», а на закінчення зустрічі активно відповідали на запитання вікторини про життя та творчість Лесі Українки. Бібліотекар Світлана Волянюк представила книги з виставки «Донька волинського краю», розповіла про нові видання творів Лесі Українки для дітей.




15 листопада 2012 року



Перегляд літератури, присвячений 104-й річниці від дня народження відомої дитячої письменниці Астрід Ліндгрен.




14 листопада у бібліотеці було організовано перегляд літератури, присвячений 104-й річниці від дня народження відомої дитячої письменниці Астрід Ліндгрен. Користувачі ознайомилися із матеріалами про життя і творчість письменниці, перегорнули сторінки найвідоміших творів, а бібліотекар Світлана Волянюк розповіла про історію створення повісті "Пеппі Довгапанчоха".




9 листопада 2012 року


День української мови та писемності




9 листопада, у день української мови та писемності, бібліотека-філія №2 для дітей запросила своїх користувачів на інтерактивний урок рідної мови з Василем Геєм. Розпочалася зустріч "Молитвою до мови" у виконанні бібліотекаря Світлани Остапюк. Василь Степанович презентував нове видання своїх творів, а потім запропонував відвідувачам взяти участь у мовній вікторині. Діти із задоволенням редагували речення, правильно ставили наголос, підбирали фразеологізми - відповідники в українській та російській мовах, відміняли складні числівники. Відомий літератор також почитав свої поетичні твори, а працівники бібліотеки організували перегляд літератури "Щоб у слові не вигас вогонь ..." за сторінками творчості Василя Гея. Всі бажаючі змогли придбати книги з автографом та побажаннями автора.



8 листопада 2011 року


Виставка "Слово моє, слава моя, сила ..."





7 листопада у бібліотеці було організовано перегляд літератури "Слово моє, слава моя, сила ...", присвячений 75-річчю відомого поета - "шістдесятника" Миколи Вінграновського. Користувачі бібліотеки ознайомилися із раритетними виданнями поезії поета, творами для дітей, літературно-критичними статтями про життя та творчість М.Вінграновського.





27 жовтня 2011 року



Інтернет-екскурсія  "Подорож у мультляндію"




27 жовтня на інтернет-екскурсію "Подорож у мультляндію" були запрошені користувачі бібліотеки - вихованці ДНЗ № 19 "Кобзарик". Діти із задоволенням переглянули цікаві мультфільми, весело і змістовно провели своє дозвілля.




25 жовтня 2011 року


 Світ сучасного тінейджера


В бібліотеці відбулася відеомандрівка сайтами  "Світ сучасного тінейджера". Користувачі бібліотеки із задоволенням дізнавалися про своїх ровесників з різних країн світу, їх уподобання, захоплення, навчання та відпочинок. Дмитро Кашуба, Олександр Кореневський, Володимир Стасюк взяли участь в обміні думками щодо нових можливостей дізнаватися про своє власне хоббі  завдяки інтернету у бібліотеці.



21 жовтня 2011 року

Заходи на канікули з 24 по 30 жовтня


25 жовтня 2011 року буде проходити відеомандрівка сайтами "Cвіт сучасного тінейджера"

27 жовтня 2011 року буде проходити інтернет-екскурсія "Подорож у мультляндію"